Modernizacija Oružanih snaga Litve
Nabavom novog vojnog naoružanja i opreme baltička zemlja prije svega želi poboljšati opću mobilnost, protuoklopne sposobnosti unutar mehaniziranog pješaštva, kao i protuzračnu obranu.
Nabavom novog vojnog naoružanja i opreme baltička zemlja prije svega želi poboljšati opću mobilnost, protuoklopne sposobnosti unutar mehaniziranog pješaštva, kao i protuzračnu obranu.
Južnoafrička ratna mornarica (South African Navy – SA Navy) danas je uglavnom regionalna ratna mornarica s ograničenim sposobnostima djelovanja na otvorenom moru. No, nabave novih plovila, kao i neke koje su planirane, mogle bi itekako povećati …
Zahvaljujući suradnji u okviru Europskog udruženja vojnih novinara (EMPA), objavljujemo tekst čiji je autor umirovljeni bojnik Norveških oružanih snaga. Njegova je zemlja prva u NATO-u uvela sustav novačenja i vojne obveze u kojem su žene …
Borbena oklopna vozila na kotačima i gusjenicama, tenkovi, samohodne haubice i minobacači, besposadne letjelice, korvete, podmornice, ophodno-protuminski brodovi… samo su dio ambicioznog programa modernizacije Borsuk je ime programa novog …
Poljska je jedna od malobrojnih članica NATO-a koja ispunjava cilj ulaganja u obranu od najmanje 2 % BDP-a. Taj broj omogućuje joj opsežnu modernizaciju Oružanih snaga, možda i najveću u Savezu… Osim što je Poljska prije ostalih članica …
Razmjerno mlada zemlja na Indijskom potkontinentu još je uvijek velika nepoznanica prosječnom stanovniku Hrvatske, a njezine Oružane snage još i veća. Međutim, iznimno je zanimljiva već zbog 168 milijuna stanovnika, dakle oko 20 milijuna više od …
Danas se Kuba sve više otvara svijetu na vanjsko-političkom i gospodarskom planu. Naravno, svi ti procesi reflektiraju se i na njihovu kopnenu vojsku, ratno zrakoplovstvo i ratnu mornaricu, koje su prošle jednako turbulentni put kao i cijelo …
Trenutačno su najveća vojna sila na afričkom kontinentu! Imaju oko 650 000 vojnika, časnika i dočasnika u aktivnom sastavu razvrstanih u četiri grane… Uz već standardne grane kopnenu vojsku, ratno zrakoplovstvo i ratnu mornaricu, Egipćani …
Iako mnogi drže kako su rakete moderno oružje povijseni izvori upućuju kako su preteče raketa postojale davno prije. Do ozbiljne je vojne uporabe došlo tek u XX. stoljeću, zahvaljući snažnom tehnološkom razvoju i obilnom financiranju iz vojnih …
Na primjeru Bugarske se može vidjeti da je ulaskom u NATO započelo novo poglavlje razvoja međunarodne suradnje u području obrambene industrije, a kao rezultat takve suradnje je ovladavanje visokim tehnologijama, stjecanje iskustva u vođenju …